Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Znamy zwycięzców XI edycji konkursu o Laur Marszałka

12.09.2018

Od jedenastu lat przedsiębiorcy i producenci indywidualni walczą o nagrody w konkursie o Laur Marszałka. Prezentują regionalne produkty i dania o oryginalnym smaku. W tym roku przyznano 16 nagród i 12 wyróżnień. Wśród najsmaczniejszych produktów znalazły się m.in. pstrąg po jabłonowsku, sernik bio, miód wierzbowo-mniszkowy, olej makowy, powidła słubickie i nalewka długowieczności.

Smaki Mazowsza

Uczestnicy konkursu zgłaszają co roku produkty lokalne i tradycyjne, które podlegają ocenie jury. Każdy może zaprezentować tylko jeden produkt (pod warunkiem, że nie zwyciężył już wcześniej w tym samym konkursie) przypisany do którejś z ośmiu kategorii konkursowych: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne, ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne, produkty mleczarskie, miody, napoje. W tym roku rywalizowały aż 144 specjały. Komisja konkursowa nagrodziła 16 z nich Laurem Marszałka, 12 osób otrzymało wyróżnienie. Uroczystość wręczenia nagród, w której wziął udział marszałek Adam Struzik, odbyła się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.

– To niesamowite, jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji, ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów – mówił marszałek Adam Struzik.

Idea i cele konkursu

Ideą przedsięwzięcia jest promocja regionalnej kuchni, mazowieckich tradycji wytwórczych i bogactwa produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które zachwycają podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Popularność konkursu wpływa pozytywnie na kultywowanie kulinarnego dziedzictwa Mazowsza i zdrowego żywienia. Służy także promocji walorów i możliwości rozwojowych województwa, szczególnie w obszarze kulturowym i społecznym.

Poprzednie edycje

We wcześniejszych edycjach nagradzanych było również wiele mazowieckich specjałów. W zeszłym roku na szczególne uznanie kapituły konkursowej zasłużyły takie produkty jak: faszerowany szczupak znad Plewki, syrop z pigwowca, chrzan na occie jabłkowym, kiełbasa krucha czy pączki BIO. W sumie we wszystkich edycjach konkursu zgłoszono 1094 specjałów, z czego niemal 170 zostało wyróżnionych. Popularność zawodów kulinarnych pod auspicjami marszałka z roku na rok rośnie, a  lokalni producenci mają możliwość dumnie prezentować swoje wyroby.

Pyszne sery

Podczas uroczystości wręczono także nagrody zwycięzcom Mazowieckiego Konkursiu Serów Zagrodowych. Kapituła konkursowa oceniała zgłoszone sery w trzech kategoriach: sery świeże, sery dojrzewające, sery pleśniowe. Jury, zachwyconemu smakami wielu konkursowych wyrobów, szczególnie przypadł do gustu twaróg jersey paprykowo-czosnkowy (I miejsce). Idea organizacji konkursu serów zagrodowych wpisuje się w cele zawodów kulinarnych organizowanych przez marszałka – dąży do propagowania wiedzy i promocji długoletnich tradycji mleczarskich wśród producentów i konsumentów.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Lista Laureatów

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009