Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

4 maja – Dzień Strażaka

04.05.2020

Na co dzień to rolnicy, mechanicy, kierowcy, urzędnicy, leśnicy, księża, ale gdy usłyszą dźwięk syreny biegną do remizy, by nieść pomoc tym, którzy w tym momencie pilnie jej potrzebują. Tacy są strażacy. Dziś, w dniu ich patrona Św. Floriana obchodzą swoje święto.

                      Dzień Strażaka

Z badań CBOS wynika, że strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym. Zapracowali na to wyróżnienie swoją postawą, ofiarnością i bohaterstwem. Nie bagatelizują żadnego wezwania i zazwyczaj pierwsi docierają na miejsce zdarzenia. Prowadzą akcje z olbrzymim zaangażowaniem, działają na najwyższych obrotach i ponad wszelkimi podziałami.

Choć z powodu pandemii, odwołano strażackie uroczystości, podziękowania i życzenia niezmiennie płyną do druhów ze wszystkich zakątków kraju. W imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego składa je także marszałek Adam Struz

– Druhowie z Mazowsza! Za waszą odwagę, zaangażowanie i niesioną pomoc również poza służbą serdecznie Wam dziękuję. Z całego serca życzę Wam zawsze bezpiecznej pracy oraz pomyślności w życiu osobistym – zwraca się do druhów marszałek.

Samorząd wspiera OSP

Aby każda akcja, każdy wyjazd były skuteczne trzeba spełnić dwa warunki. Potrzebni są ludzie i specjalistyczny, niezawodny sprzęt. Tylko taki tandem jest w stanie uratować ludzkie życie i mienie. Aby móc go zapewnić, a tym samym zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom potrzebne są pieniądze.

Wiadomo, że każde urządzenia, narzędzia także i te strażackie szybko się eksploatują. Dlatego od wielu lat mazowieckie jednostki OSP mogą liczyć na wsparcie finansowe samorządu Mazowsza. W sumie, w ciągu 13 lat samorząd województwa przekazał strażakom 97,7 mln zł.

O tym, jaki sprzęt jest najczęściej używany podczas interwencji łatwo określić na podstawie wniosków, które druhowie składają do urzędu marszałkowskiego. Najczęściej ubiegają się o samochody pożarnicze, agregaty prądotwórcze, motopompy, zestawy hydrauliczne oraz ratownictwa technicznego i medycznego, systemy powiadamiania i pompy pożarnicze.

– Staramy się co roku wygospodarować środki na doposażenie straży pożarnej. W latach 2006–2019 sfinansowaliśmy zakupy samochodów pożarniczych różnego typu, łodzi motorowych, specjalistycznego sprzętu, ubrań bojowych i galowych. W ubiegłym rozszerzyliśmy zakres także o remonty strażnic. One, poza stricte pożarniczą rolą, często są miejscem kultywowania tradycji i kultury – wyjaśnia marszałek Adam Struzik.

Źródło: www.mazovia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009