Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

III Dożynki Gminno Parafialne w Baboszewie - relacja

28.09.2018

23 września br. odbyły się III Gminno-Parafialne Dożynki w Baboszewie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Baboszewie, którą odprawił ks. kanonik Stanisław Gutowski. Po uroczystej mszy orszak z wieńcami dożynkowymi i koszami z darami przemaszerował prowadzony przez orkiestrę dętą z Sochocina na baboszewskie Błonie.

Czas oczekiwania na tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem umiliła uczestnikom uroczystości  Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie. Gospodarze powitali uczestników uroczystości, po czym wspólnie odśpiewano Rotę.  

Orkiestra dęta na scenie

W Polsce od stuleci kult chleba i szacunek dla niego był na pierwszym miejscu , po szacunku należnym Bogu i rodzicom. Chleb nazywano – świętym chlebem a ziemię – ziemią rodzicielką. Chleb był gwarantem przeżycia i dlatego był szczególnie ceniony oraz szanowany w trudnych chwilach wojen, klęsk żywiołowych i nieurodzajów. Chleb z tegorocznych plonów na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek : Pani Anna Długoszewska i Pan Przemysław Długoszewski.

„ Z wielką pokorą przyjmuję ten chleb, symbol Waszej ciężkiej pracy, symbol niezwykle ważny w naszej polskiej tradycji. To właśnie chlebem łamiemy się na znak pokoju i przyjaźni. Obiecuję dzielić ten chleb mądrze i sprawiedliwie, aby nikomu w gminie Baboszewo go nie zabrakło” – powiedział wójt Sobecki.

Następnie Gospodarze, Starościna i Starosta dożynek podzielili chleb i poczęstowali zebranych gości. Starosta, Starościna oraz Gospodarze dożynek z dziewczętami i chłopcami z zespołu Wisła tradycyjnie obtańcowali dożynkowy wieniec.

Tradycyjne dzielenie się chlebem

Po obrzędzie dożynkowym rozpoczęły się uroczystości oficjalne: wystąpienia okolicznościowe oraz wręczenie odznaczeń państwowych. Wójt Tomasz Sobecki wręczył odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz wyróżnienia Wójta Gminy Baboszewo za zasługi dla rolnictwa.

Przepiękne stoły dożynkowe

Uczestnicy dożynkowych uroczystości korzystali z suto zastawionych stołów dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy poszczególnych sołectw. Rozstrzygnięto też Konkurs na najładniejszy stół dożynkowy. Komisja w składzie: Elżbieta Burzykowska, Danuta Lipińska, Iwona Witulska, Paulina Dobrzyńska i Radosław Balcerzak przyznała I miejsce Zbyszynu, II miejsce Woli Dłużniewskiej, a III miejsce Baboszewu. Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody: za I miejsce - 1000 zł, za II miejsce 700 zł i za III miejsce 500 zł.

Zwycięzcy konkursu na najładniejszy stół dożynkowy przed sceną

Spartakiada Sołectw

Tradycyjnie, w odpowiedzi na zainteresowanie mieszkańców gminy, odbyła się też Spartakiada Sołectw. Do konkursu zgłosiły się trzy sołectwa: Baboszewo ,  Dłużniewo i Jarocin. Uczestnikami Konkursu zgodnie z regulaminem musieli być mieszkańcy jednego sołectwa, 5-osobowe drużyny, składające się minimum z 2 uczestników do 16 rż. oraz 3 uczestników powyżej 16 rż., w tym minimum jednej kobiety.  Uczestnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach: sztafecie z jajem, wykopkach, ogłoszeniu sołeckim, wbijaniu gwoździ oraz w wodociągu. Zwycięzcą Konkursu została drużyna z Baboszewa, która po zakończeniu wszystkich konkurencji uzyskała największą liczbę punktów. II miejsce i nagrodę 700 zł zdobyło Dłużniewo, a III miejsce z nagrodą 500 zł Jarocin.

Koncert Zespołu Woow i BAYERA

Organizatorzy zadbali również o miłośników muzyki. Publiczność rozgrzewał najpierw zespół Woow a potem zespół BAYERA. Zespół na baboszewskiej scenie zaprezentował największe hity: „Ta szalona dziewczyna”, „Tylko taka jak ty”, „Bez Ciebie nie mogę żyć”.

Tekst: Beata Wiechowsk


                      


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009